Šefpavārs, keramiķe un fotogrāfs - stāsts par austeri
Ievads
Ļauj es tev izstāstīšu stāstu. Stāstu par to, kā top ēdiens. No trauka līdz gatavai maltītei. Šajā stāstā būs daudz bilžu, jo tev ir jāredz, to nevar aprakstīt. Vienīgais, ko nevaram tev parādīt, ir garša. Te, nu, tev jāļauj savai fantāzijai darboties.
Stāsta centrā būs ēdiens, bet otrais plāns atvēlēts trīs ļoti talantīgiem, tajā pašā laikā vienkāršiem un sirdsgudriem sava amata pratējiem.
Dzintars Kristovskis ir šefpavārs, kurš izaicina sevi meklēt pašam savas zemes garšu. Viņš nepagurstoši meklē jaunradi, jaucot garšas, fermentējot, vakuumējot, nogriežot nost vai pieliekot klāt zemnieka izaudzētajam visu, ko ir atradis dabā.
Laima Grigone ir keramiķe, kuras kaislība ir porcelāns. Viņa tic, ka mums arī ikdienā jāēd no skaistiem traukiem, tādējādi katru maltīti padarot par maziem svētkiem.
Reinis Melioranskis ir fotogrāfs – fanātisks dzīves skaisto mirkļu tvērējs un laba ēdiena mīļotājs.
Viņus visus vieno spēja saskatīt skaisto ikdienā. Viņi ir estēti, kuri neapmierināsies ar „kaut ko”, viņi ķimerēsies, kamēr rezultāts būs satriecošs.
Šefpavārs, keramiķe un fotogrāfs – stāsts par austeri.
Šajā stāstā mēs nestrīdēsimies, kas bija pirmais – vista vai ola, jo pirmais bija trauks. Vai tomēr pirmā bija Dzintara galvā iesēdusies doma, ka viņam ļoti patīk austeres? Tā vienkāršība un elegance, kādā austere tiek pasniegta – kā tāda ledus karaliene savā tronī. Bet austeres mums nav un vienkārši pasniegt ēdienu tukšā čaulā būtu neīsti, bez stāsta.
Tad Laima radīja trauku, Dzintars to ieraudzīja un tas viņam tik ļoti atgādināja austeres čaulu, ka viss tapa skaidrs – ir jāizmanto Laimas trauks, lai pasniegtu šo „austeres” ēdienu. Un viņš sāka domāt, kurš ir tas sezonas produkts, no kura radīt austeri. Kas būtu jāapstrādā, lai tas iegūst austerei raksturīgo tekstūtu un svaigo garšu? Tā noteikti nevar būt zivs vai kāds cits jūras produkts. Intuīcija teica – gurķis, un Dzintars sāka eksperimentēt, kā saglabāt gurķa svaigumu, mainot tā tekstūru, iedabūjot jūraszāļu aromātu. Skaidrs, ka gurķis kā termiski jāapstrādā, bet to nedrīkst fermentēt, lai tam nebūtu nekādu blakus aromātu, tikai svaigums.
Rezultātā gurķis tiek gatavots vakuumā kopā ar jūras zālēm 60 grādos pēc Celsija pusotru stundu, gurķa kraukšķīgums ir pazudis, bet svaigums saglabājies. Tradicionāli austere tiek pasniegta savā dabīgajā sulā, pa virsu uzspiežot citrona sulu. No gurķa atgriezumiem Dzintars izspieda sulu, bet skābumam klāt pielika fermentētu zaļo zemeņu sulu. Tam visam vēl klāt jūras zāļu buljons. Kā papildus dimensija – egļu skuju eļļa, kura garšo nevis pēc sveķiem, bet gan pēc tikko pļautas zāles. Atliek vien piemeklēt vēl klāt to, kas pašreiz aug – zirņi, to ziedi, zaķskābenes, diļļu ziedi, timiāna ziedi, sētložņa, saulespuķu dīgsti (tie atgādina svaigu jūru) un kressalātu sēklas.
Pieliec savai piparmētru tējai aveņu ievārījumu un nāc skatīties!